Na naszych parapetach są rośliny, które wymagają częstego odmładzania, gdyż przerośnięte nie są już takie ładne. Nawet skracane, rozrastają się szybko, nieraz się wykładają, gubią dolne liście, itp. Tak jest z pachnącym cytrynką geranium. Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami geranium , intensywnie pachnącej roślinki z parapetów naszych babć, powiem Wam, jak ją spożytkować , żeby nie wyrzucać podczas odmładzania ani jednego listka:). Kto ma "cytrynkę", ten wie, że można ją ususzyć i zaszyć w poduszeczki zapachowe do szafy przeciwko molom. Świeże listki można rzucić do kąpieli, działa relaksująco i uspokajająco. Napar stosujemy do płukania chorego gardła, stąd jej potoczna nazwa anginka. Słowem ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, znieczulające, a nawet przeciwbakteryjne. Rozgniecione listki możemy przykładać w miejsce ukąszenia owadów. Stosuję też świeże listki do udrażniania nosków moim wnuczkom przy katarze :). Bardzo to lubią i jaką mają przy tym zabawę, można legalnie zerwać babci listek z kwiatka :).
Dzisiaj pokażę wam jak robię olejek z geranium. Można go używać do inhalacji, do kąpieli, na skórę. Można użyć do herbaty ( 2 krople ) przy bezsenności. Przy stosowaniu wszelkich ziół i preparatów trzeba zawsze sprawdzać, czy nas nie uczulają. Niektóre osoby nawet zapachu geranium nie znoszą. Dlatego do wszystkiego podchodzimy zachowując rozsądek.
Zarwane listki płuczemy i osuszamy. Kroimy i miażdżymy do puszczenia soku.
Następnie przekładamy do wyparzonego słoika, zostawiamy na godzinę, po godzinie zalewamy dobrą oliwą. W moim przypadku jest to olej z pestek moreli, bo będę stosowała go doustnie, a jak wiadomo ma on duże walory prozdrowotne. Może być inny olej np. wysokiej jakości oliwa z oliwek. Zamykamy słoik, odstawiamy.
Zostawiamy na tydzień do dwóch, w chłodnym i ciemnym, ale suchym miejscu. Odcedzamy przez gęste sitko do wyparzonych buteleczek i gotowe. Mój olejek ma przyjemny smak i lekko zielonkawy odcień.
I tak oto poczciwa anginka jest naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobą.
Na zdrowie Kochani :).
hymmm... ciekawe, ciekawe :) Zawsze dawałam to świnkom morskim jako lekarstwo :D
OdpowiedzUsuńMam anginke na parapecie.... Stosuje gdy boli ucho, kurcze a o innych sposobach jej dzialania slyszalam ale nie wiem czemu nie korzystalam... Musze:-) spróbować :-) pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMoja babcia też dawała mi na bolące ucho i tak anginkę poznałam :)
UsuńDostałam niedawno od koleżanki dwie roślinki. Wiedziałam, że ładnie pachnie, ale, że ma aż tyle zastosowań! Dzięki za informacje i przepis. Z pewnością skorzystam.
OdpowiedzUsuńZ przepisu skorzystam.Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńCieszę się :)
UsuńUwielbiam zapach Geranium. Sądzę nawet że moje koty by je omijały przez ten zapach cytryny. Poszukam u znajomych, może maja szczepki. Fajny wpis. Dziękuję.
OdpowiedzUsuńJa też bardzo, ale to bardzo ją lubię :)
UsuńBardzo, bardzo lubię :)
OdpowiedzUsuńTo tak, jak ja :)
UsuńBardzo ciekawy post o przepis :-) W dodatku jakie przydatne!
OdpowiedzUsuńBardzo mi miło, taka już praktyczna jestem :)
UsuńJa listki dodawałam do szarlotki. Teraz już nie mam geranium,niestety:( ale masz rację, że to wspaniała roślinka!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło.
Od dziś ja też będę dodawać do szarlotki, świetny pomysł Aniu :)
UsuńZainteresowałaś mnie właściwościami geranium, ale jej nie mam :(. Popytam koleżanki, może któraś ma i da mi szczepkę. Miłego dnia.
OdpowiedzUsuńJakiś czas temu też miałam tę roślinę. Muszę gdzieś jej poszukać.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Miałam kiedyś geranium i prawdę mówiąc nie pamiętam co się z nim stało. Może czas znów zaprosić do domu tą wspaniałą roślinę. Bardzo mi się spodobał pomysł na olejek :)
OdpowiedzUsuńMiłej niedzieli Moniczko.
As far as I can tell there is no translator on your page so I am not quite sure what you are mixing in the mortar and pestle!
OdpowiedzUsuńCiekawy pomysł na miksturkę !!
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Super interessante!
OdpowiedzUsuńjanicce.
Spokojnych Świąt Wielkanocnych :)
OdpowiedzUsuńWesołych i słonecznych Świąt Wielkanocnych !!
OdpowiedzUsuńA ja robię na geranium nalewkę :)
OdpowiedzUsuńTeż smaczna, dolewam do herbaty, szczególnie zimą...
Mam geranium😘 wyrosło mi ogromne drzewko, całe lato stała na dworze, uwielbiam jej zapach o olejku nie wiedziałam super dziękuję na pewno zrobię,pozdrawiam serdecznie🤗
OdpowiedzUsuńMnóstwo ciekawych informacji! Ja uwielbiam jej zapach! Zapraszam na mój wpis o angince
OdpowiedzUsuń