Etykiety

aromaterapia aronia astry Bałtyk bez lilak bluszczyk kurdybanek bocian boczniaki bratki brzozy byliny chryzantemy ciasto dyniowe ciekawe zestawiania roślin cukinia cukinie cynie czarna malwa decoupage dereń dom drzewa dynie dzika róża dzwonek skupiony ekologiczna uprawa fiołki floks gailardia głóg graby grudniowy ogród grusze grzyby herbaty herbaty kwiatowe irys syberyjski jabłonie jabłoń jałowiec jaśnie pańskie jesienny ogród jesień jeżówka purpurowa jeżyny jodła karczochy kasztanowiec zwyczajny kąpiel lecznicza konwalia majowa kosmos ( onętek siarkowy) kosmos (onętek) kosmosy kot krzewy kwiat głogu kwiat wiśni kwiaty kwiaty jednoroczne lato na wsi lawenda leszczyna letnie kwiaty lilia azjatycka lilia bulwkowata liliowce lipa listopad w ogrodzie liście łubin makrobiotyka maliny marcinki mieczyki Mierzeja Wiślana miodunka morze motyle murarka ogrodowa naparstnica nasturcje naturalne terapie rumianek nietypowa rabata ogród orliki osty owce wrzosówki owoce pachnące kompozycje papryka plaża podbiał pole pomidory powojnik prymulki przetacznik ożankowy przetwory przyroda rośliny róża pomarszczona róża zimą róże rudbekia rzeka sad sikorki słoneczna rabata słoneczniczek szorstkolistny styl życia szałwia ozdobna szczygły szron śliwy tawuła truskawki trzcina trzmiele trzmielina trzmielina pospolita warzywa warzywnik wieczornik damski wieś winorośl wiosenny ogród wiosna wiśnie wrześniowy Bałtyk wrzosy zagroda zdrowa żywność zielononóżki zimowy ogród zioła złocień maruna Zucchino flaminio zwierzęta żurawie

czwartek, 18 stycznia 2018

Nie taka zwykła koniczyna :)

Witajcie dziś napiszę  o koniczynie wielkogłówkowej, która zadomowiła się na mojej rabacie. Z racji, że jesteście na pewno w trakcie planowania nasadzeń i zakupu nasion, chcę podzielić się  z Wami moimi spostrzeżeniami o tej roślinie.  Może ktoś się skusi.  Mam ją trzeci rok i jest bezproblemowa. Rośnie do 60 cm , jest zwarta, wzniesiona,  listki epileptyczne zebrane po trzy, kwiaty podłużne, rzekłabym że kłosowate. Koniczyna mrozoodporna, szybko przyrasta, nadaje się do nasadzeń naturalistycznych. Można ją stosować z powodzeniem na kwiat cięty. Ciekawie komponuje się w bukietach wielokwiatowych. Po przycięciu kwiatów ponawia kwitnienie, rzecz jasna  nie tak obficie, ale jednak. Pachnie delikatnie prawie niewyczuwalnie. Lubię ją za obfitość kwitnienia i za ten kolor...
A oto i ona






Przekwitające kwiatostany.


W pierwszym roku po posadzeniu już kwitła .


A gdy nie kwitnie wygląda tak (ten żywozielony krzaczek na pierwszym planie ).

Trzymajcie się ciepło, aby do wiosny :)


37 komentarzy:

  1. O tak jestem juz na tym etapie. Marzy mi się Mikołajek i kilka bylinek. Avtu widze znkwu cacko. Cholera albo mi się wydaje ale moj ogrodek, zwlaszcza rabatki robia sie ciasne. Trzeba pomyśleć o nowych miejscach. Hihi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna, już zapisuje do moich nowości w ogrodzie :-) Dziękuję i pozdrawiam ciepło

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe czy urosłaby mi fajnie na balkonie, bo jest przepiękna. :) Cudnie ją sfotografowałaś. <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma dosyć konkretny system korzeniowy, ale w odpowiedniej donicy myślę, że da radę :)

      Usuń
  4. Nie wiedziałam , że istnieje taka. Koniczyne bardzo lubie , a więc tą polubiłam od razu . Podoba mi się bardzo. Pozdrawiam w nowym roku.

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam koniczynę za jej subtelny zapach :) Kiedyś byłam na takiej łące, gdzieś w rejonie podgórskim, gdzie nie mogłam się nazachwycać pięknymi, intensywnymi w kolorze i ogromnymi wręcz kwiatami różowej koniczyny :))) Nazbierałam ogromny bukiet!
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje dziewczynki wiją wianki z koniczyny tej polnej i biegają tak całe dnie przystrojone, potem sobie suszą :). Córka najmłodszej uwiła wianek z białej koniczyny, a ona zaraz sprawdziła czy jadalna :).Pozdrawiam :)

      Usuń
  6. Piękna ta koniczyna, to bardzo pożyteczna roślina.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze raduje kiedy wokół działają moje pszczółki :)

      Usuń
  7. Mam te koniczynę już wiele lat, ale nie daje tak spektakularnego kwitnienia. Może zła gleba i więcej cienia w miejscu gdzie u mnie rośnie? Ale ma wyjątkowe kwiaty i piękny kolor:) Też ją lubię:)
    Aby do wiosny! Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie rośnie w pełnym słońcu na rabacie, która była kiedyś miejscem spalania liści i wszelkich badyli nie nadających się na kompost. Ponieważ nie wyglądało to miejsce ciekawie ( taki wypalony plac) i wszędzie odrastał wykarczowany dziki bez. Mąż namówił mnie na założenie tu dużej rabaty.Potrzebna była jego pomoc, ciągnik, bo te korzenie trzeba było wyrwać. Naszym oczom ukazała się piękna ciemna i lekka ziemia. Faktycznie wszystko tu rośnie jak szalone :) Ściskam

      Usuń
  8. Bardzo ładna... szczerze mówiąc każdą koniczynę lubię i z tego co zauważyłam chyba coraz jest jej mniej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie dużo koniczyny, cała łąka czerwonej i biała na trawniku nawet zauważyłam ostatnio dzięcielinę :).

      Usuń
  9. Potwierdzam, też ją mam, w dodatku jest bardzo fotogeniczna, powinno propagować się rośliny dobrze rosnące w naszych warunkach klimatycznych, jedyną wadą jest to że nie bardzo da się przesadzać, jak napisałas ma palowy konkretny korzeń, ale za to się rozsiewa :) pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie, te przystosowane do naszych warunków roślinki nie wpędzają we frustrację ;) :)

      Usuń
  10. Your snowy header reminds me of home, and the flowers of what is still to come.

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie znałam tej roślinki i myślę, że znajdę dla niej miejsce w ogródku. Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Piękna ta koniczyna, szkoda że nie ma nigdzie dostępnych nasion lub sadzonek (mówię o internecie) mam sporo miejsca na takie właśnie naturalistyczne nasadzenia i tam byłoby jej dobrze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znalazłam ją w internecie, ale gdzie , muszę poszperać to podpowiem:)

      Usuń
  13. Bardzo mi się podoba, dziękuję za informacje o niej :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo lubię zapach koniczyny. Zawsze pełno pszczółek na niej i zwierzęta bardzo ją lubią, bo jest słodka. Moi rodzice też często uprawiali koniczynę perską głównie dla zwierząt.

    Pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam i łąkowe koniczynki, też lubię jej zapach i te zgraje owadów :)

      Usuń
  15. Piękna roślina. Nie miałam pojęcia, że taka istnieje.
    Muszę poszukać nasion.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kupujesz sadzonki? Będę poszukiwać.
      Pozdrawiam:)

      Usuń
    2. Tak koniczynę kupiłam jako sadzonkę. Jeszcze mi się nie wysiała, może w tym roku , bo zostawiłam kwiaty długo , żeby zaobserwować cały cykl rozwoju :).

      Usuń
  16. Mam w ogrodzie sporo zwykłej koniczyny ! Taką niezwykle efektowną widzę po raz pierwszy...!
    Dziękuję, chętnie zaproszę ją do swojego ogrodu !!
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń