Etykiety

aromaterapia aronia astry Bałtyk bez lilak bluszczyk kurdybanek bocian boczniaki bratki brzozy byliny chryzantemy ciasto dyniowe ciekawe zestawiania roślin cukinia cukinie cynie czarna malwa decoupage dereń dom drzewa dynie dzika róża dzwonek skupiony ekologiczna uprawa fiołki floks gailardia głóg graby grudniowy ogród grusze grzyby herbaty herbaty kwiatowe irys syberyjski jabłonie jabłoń jałowiec jaśnie pańskie jesienny ogród jesień jeżówka purpurowa jeżyny jodła karczochy kasztanowiec zwyczajny kąpiel lecznicza konwalia majowa kosmos ( onętek siarkowy) kosmos (onętek) kosmosy kot krzewy kwiat głogu kwiat wiśni kwiaty kwiaty jednoroczne lato na wsi lawenda leszczyna letnie kwiaty lilia azjatycka lilia bulwkowata liliowce lipa listopad w ogrodzie liście łubin makrobiotyka maliny marcinki mieczyki Mierzeja Wiślana miodunka morze motyle murarka ogrodowa naparstnica nasturcje naturalne terapie rumianek nietypowa rabata ogród orliki osty owce wrzosówki owoce pachnące kompozycje papryka plaża podbiał pole pomidory powojnik prymulki przetacznik ożankowy przetwory przyroda rośliny róża pomarszczona róża zimą róże rudbekia rzeka sad sikorki słoneczna rabata słoneczniczek szorstkolistny styl życia szałwia ozdobna szczygły szron śliwy tawuła truskawki trzcina trzmiele trzmielina trzmielina pospolita warzywa warzywnik wieczornik damski wieś winorośl wiosenny ogród wiosna wiśnie wrześniowy Bałtyk wrzosy zagroda zdrowa żywność zielononóżki zimowy ogród zioła złocień maruna Zucchino flaminio zwierzęta żurawie

środa, 29 lipca 2015

Pysznogłówka

Witajcie !
Moje ulubione stwierdzenie na ten rok : "człowiek uczy się całe życie" :)).
Muszę podzielić się z Wami nowym odkryciem, któremu na imię pysznogłówka, inaczej monarda zwana też bergamotką. Raz, że jest niezwykle dekoracyjna i pożyteczna dla owadów, dwa nie wiem, czy wiecie ( ja nie wiedziałam ), iż Indianie stosowali ją na bóle gardła, choroby serca i skaleczenia.
Jako, że jest bliską krewniaczką mięty i tymianku możemy wykorzystać jej kwiaty i liście do suszenia, i parzyć jak herbatę.
Mnie urzekła ze względu na dekoracyjne kwiaty. Wysiałam ją z nasion, jako że to bylina,  musiałam poczekać rok aż zakwitnie ( cierpliwość nie jest moją najlepszą stroną ) ;).  Przesadzając ją  na docelową rabatę, zainteresował mnie zapach liści, "ona pachnie jak ziółko" - pomyślałam . Zaczęłam szukać informacji na temat mojego nowego odkrycia i taraam... Miałam rację, to jest pożyteczne ziółko. Tak wyglądają moje pysznogłówki.











 Monarda didyma


Miały być w takim kolorze, ale mam jeszcze w dwóch innych, co oczywiście mnie niezmiernie ucieszyło :).



 Monarda fistulosa








Zasypałam Was dziś moimi pysznogłówkami. Posyłam moc uśmiechów i słoneczko. Cieszmy się latem Kochani. Monika

47 komentarzy:

  1. Nie dość że dekorują pieknie nasze ogrody to jeszcze są lecznicze- też używam do herbatki.podziwiam za cierpliwość,ja poszłam na łatwize,kupiłam sadzonki;)piękna kolekcja i taką chce mieć!!! Pozdrawiam miłego dnia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najpierw wysiałam i zaglądałam z niedowierzaniem, co też mi z tego wyrośnie ... Potem pełen zachwyt :))

      Usuń
  2. Pięknie się prezentują , pozdrawiam Dusia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie spodziewałam się , że dostarczą mi tyle radości :)

      Usuń
  3. Ja dostałam sadzonki, też ją uwielbiam. Takiej jak na trzecim od końca zdjęciu jeszcze nie widziałam. Wszystkie piękne:))) Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie piękne zgadzam się z Tobą Haniu całkowicie :))

      Usuń
  4. Ciekawa roślinka przyznam się że ani nie słyszałam , ani nie widziałam . Dzięki więc za informacje o niej. Ciekawe dlaczego nazywa się pysznogłowka? Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No może dlatego, że pyszni się swoją dekoracyjną główką w sensie kwiatem :). A może dlatego że smaczna z niej herbatka :)

      Usuń
  5. To śliczna bylina, bardzo ładnie prezentuje się w ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Piękne, pyszne kadry. U mnie w ogrodzie też zagościła, ja również sama wysiewałam mieszankę kolorów. Uwielbiam jej zapach.
    Miłego tygodnia życzę.

    OdpowiedzUsuń
  7. No proszę, a pięknie wygląda.... uściski

    OdpowiedzUsuń
  8. A new plant for me. So pretty! Thank you for sharing!

    OdpowiedzUsuń
  9. :) tak, masz rację, człowiek uczy się całe życie!!:) ..to dobrze, bo inaczej było by nudno:)))
    Zapragnęłam tych cudeniek w ogrodzie:) mam jeszcze jedno miejsce, czekałam na jakąś inspirację co by tam posadzić...i przyszła od Ciebie:) dziękuję!!:) Może się wybiorę do pobliskiej szkółki i tam będą te piękne kwiaty, bo u mnie z nasion to ...za długi proces:)))) hihi:)))
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ha ha, oj wietrzę tu podobną cierpliwość do mojej :))) Cieszę się z tej inspiracji Kamilko:))

      Usuń
    2. Moniko odpowiedziałam na Twój wpis u mnie, zajrzyj proszę:)
      Pozdrawiam!:)***

      Usuń
  10. To bardzo urocze kwiaty .W moim ogrodzie mam pysznogłówkę ale w czerwonym kolorze.Nie wiedziałam,ze jest w innych kolorach.Miłego dnia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też spotykałam tylko czerwoną, a tu taka niespodzianka :))

      Usuń
  11. U Ciebie Moniczko zawsze dowiaduję się czegoś nowego. Nigdy nie miałam jej w ogrodzie i prawdę mówiąc nie wiedziałam o jej właściwościach. Jest urokliwa, może i ja się skuszę.
    Przesyłam uściski.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo Ewuniu, właśnie dlatego piszemy swoje blogi. Chętnie się dzielimy wiadomościami, przepisami, robótkami, żeby wszystkim żyło się lepiej :))

      Usuń
  12. Ogrodnikiem dopiero zaczynam być więc podpatruję. Kto wie, może w przyszłości też wysieję. Na razie plantujemy teren i ustalamy z mężem gdzie i co będzie. Z podziałem na warzywa, drzewa, krzewy owocowe i kwiaty. Dopiero w przyszłym roku pomyślimy jakie kwiaty. Zwróciłaś moją uwagę na pysznogłówki. Kto wie, kto wie...
    pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetnie, już samo planowanie przestrzeni jest ekscytujące. My jeszcze wciąż mamy wiele do zrobienia, objęliśmy zrujnowany dom i sad 5 lat temu. Mogę powiedzieć, że powoli wychodzimy na prostą. Zapału i cierpliwości życzę :))

      Usuń
  13. Mnie też co roku zachwyci jakaś roślina, której nie znałam a rośnie od lat w ogrodach :)))) Świat roślin jest tak bogaty, że nie da się go dobrze poznac nawet w swoim klimacie :)))) Przepiękne zdjęcia :))) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda? To takie cudowne, że wciąż nas coś zachwyca...

      Usuń
  14. Kiedy pierwszy raz zobaczyłam te kwiaty, zachwyciłam sie nim. Sama niestety nie mam ich w ogrodzie :)

    OdpowiedzUsuń
  15. I also grow bergamot in my garden since a couple of years. Lovely flowers which attract bees and butterflies. Have a nice weekend!

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo je lubię, właśnie kwitną i wnoszą do ogrodu dużo koloru. I do tego podoba mi się ich zapach :)
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Piękne ! Nie mam takich ! Zainspirowałaś mnie w zeszłym roku naparstnicą i w tym miałam cudną ! :) Teraz ściągnę od Ciebie pysznogłówki ;) Pozdrawiam ciepło !!! S.

    OdpowiedzUsuń
  18. Przepiękne pysznogłówki. rzadko spotykane w takich delikatnych kolorach.
    Urocze zdjęcia, pełne romantyzmu.
    Pozdrawiam:)*

    OdpowiedzUsuń
  19. Pysznogłówka urocza, nie znałam.
    Pozdrawiam serdecznie Antonino :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się , że je zaprosiłam do swojego ogrodu :))

      Usuń
  20. Masz rację - człowiek się uczy przez całe życie :)
    Dzięki za informacje :)
    Uwielbiam taki kolorek.

    OdpowiedzUsuń
  21. Pyszne te pysznogłówki !!! Mają śliczne kolorowe główki !!
    Wspaniałe zdjęcia ! Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  22. Piękne te kwiaty pysznogłówki (nie słyszałam takiej nazwy). Cudne zdjęcia! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  23. Bergamotkę znałam do tej pory tylko ze słyszenia. Nie miałam pojęcia, że ma taki uroczy kwiat! Mam nadzieję, że uda mi się gdzieś ją dorwać do mojego ogrodu :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Roślinka mi nie znana, fajnie się prezentuje :-)

    Pozdrowionka :-)

    OdpowiedzUsuń
  25. Piękna kolekcja pysznogłówek, miłam kiedyś w ogrodzie, ale przy przesadzaniu znikła...aż dziw,że przy tych suszach kwiaty sa takie piekne i cieszą:)

    OdpowiedzUsuń
  26. Alllllle cudna.....i tyle zastosowań.....
    nie mam takiej .
    Gratuluję !
    pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń